18.3.14

Rynki Kapitałowe w marcu

Rynek akcji

Luty był dobrym miesiącem dla inwestorów funduszy lokujących pieniądze na polskich papierów wartościowych. WIG podrożał o ponad dwa procent. Wzrosty napędzały średnie i mniejsze firmy, bowiem indeks WIG 20 zyskał tylko o jeden procent, jednocześnie wskaźnik tych mniejszych sWIG80 niemalże o 6%. Oznacza to, że jak na razie 2015 rok przyniósł odmienienie trendów zeszłorocznych, kiedy lepszą lokatą były największe spółki. Perspektywy dla światowych rynków zdają się poprawiać w bieżącym roku. Bieżący rok przyniesie najprawdopodobniej niewielkie podkręcenie tempa wzrostu globalnej gospodarki (według prognoz MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Równocześnie w większości regionów słusznie jest spodziewać się wzrostu skumulowanych zysków raportowanych przez podmioty.
Ceny nie są z grupy historycznie niskich, jednak wg nas nie są tak duże by się ich znacząco obawiać zwracając uwagę na niski koszt pieniądza. Zarazem historycznie wysokie ceny papierów dłużnych w głównych gospodarczo regionach i wiążące się z tym znikome szanse na wysoki zysk w segmencie dłużnym mogą odegrać istotną rolę we wzroście zainteresowania akcjami.
W skali naszego podwórka uważamy, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna mniejszych przedsiębiorstw nad „grubasami”. W tym segmencie łatwiej o raptowną poprawę wyników, a wyceny w wielu przypadkach wydają się z dużym marginesem na zysk. Szanse na większy zarobek to także w tej sytuacji znacznie większe ryzyko, powodowane większą podatnością na zmiany nastrojów wśród inwestorów i kierunku przepływu pieniędzy (więcej o tym - źródło).

Ekonomia - jak to ocenić?

Pierwszy i drugi miesiąc bieżącego roku nie przyniósł nic, co mogłyby odmienić naszą ocenę perspektywgospodarczych dla Polski. Wciąż konsekwentnie jesteśmy na stanowisku, że z początkiem obecnego roku generalna atmosfera dla lokujących kapitał z nadzieją każe patrzeć w przyszłość, przy możliwości jakiejś bliżej na ten moment nieokreślonej poprawy w następnych kwartałach. Zgodnie z danymi z czwartego kwartału 2014 roku, krajowa wzrost gospodarczy wyniósł 3,1% r/r za sprawą czynników jak konsumpcja wewnętrzna (wzrósł wówczas on o 3,1% rok do roku) i inwestycje, których dokonywały firmy (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). Później w ciągu roku 2015 można się spodziewać co najmniej utrzymania tempa rosnącego handlu wewnętrznego czy nawet umiarkowanego przyspieszenia. Większa skala poprawy winna pojawić się w obszarze inwestycji, głównie za sprawą spodziewanego wzrostu ilości realizowanych projektów w infrastrukturze w ramach budżetu Unii Europejskiej na najbliższe lata.
Handel zagraniczny: da się przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy dzięki coraz bardziej możliwego polepszenia atmosfery gospodarczej w Unii (zakładamy, że saldo wymiany handlowej ze wschodnimi sąsiadami nie ulegnie poprawie po znacznym pogorszeniu w 2014 roku). Polityka stóp procentowych w ostatnim czasie: Pod wpływem utrzymującej się de?acji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), a także pod wpływem wielu europejskich banków centralnych chcących zmniejszenia kosztu pieniądza, Rada Polityki Pieniężnej z początkiem marca obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Przy okazji gremium zasugerowało, że dobiega końca niemal 3- letni cykl obniżek.
Uważamy, że realizacja zamiarów RPP wydaje się pewna i nie obawiamy się dalszych zmian kosztu pieniądza co najmniej do końca roku.

Rynek papierów dłużnych

Jednym z istotniejszych czynników kształtujących sytuację na rynku polskich papierów dłużnych skarbowych jest polityka banków centralnych. Dla rodzimego rynku najbardziej liczą się trzy instytucje. Pierwsza z nich, Rada Polityki Pieniężnej, ścięła na początku marca główną stopę procentową o 50 pkt. i jednakowoż powiedziała, że kolejnych nie będzie. Zasadniczo dla długu rokująca jest sytuacja, gdy ma nastąpić fala obniżek stóp procentowych. Rynek zawczasu uwzględniał marcową obniżkę, w tej chwili najważniejsze wydaje się, że nie powinno być już kolejnych.