6.6.14

Okna do pojazdu - wymiana

Na początek

Szyba do pojazdu jest jednym z ważniejszych segmentów wpływających na bezpieczeństwo 0drogowe. Wszelkie rysy, zamglenia czy zmatowienia na niej mają decydujący wpływ na to, kiedy dostrzegamy niebezpieczeństwo. Jeśli więc uznałeś, że już pora na wymianę okien, wspomnił o istotnych zasadach, które zapewnią komfort i bezpieczeństwo stosowania nowej szyby przez lata.

Unikaj używanych szyb i skrajnie tanich podrób

W sytuacji, gdy masz na względzie bezpieczeństwo, trzeba Ci unikać używanych szyb do pojazdu. Bardzo często są one uszkodzone wskutek uprzedniego stosowania, co ogranicza ich właściwości i powoduje dyskomfort kierującego pojazdem w trakcie prowadzenia samochodu. Co więcej, używane okna są zdejmowane w sposób całkowicie niefachowy i przechowywane na zewnątrz. Dzięki temu warstwa PVB, łącząca dwie warstwy szyby, jest wystawiona na niszczące działanie warunków pogodowych, a więc okno delaminuje się lub traci przejrzystość.
Dobrze jest także mieć na względzie, że szyby - przecież ważny element nośny pojazdu - przenoszą siły, jakie zawsze są inne po zamontowaniu ich w innym pojeździe. Dlatego „chodzona” szyba wmontowana w nowym wozie w krótkim czasie może ulec zniszczeniu.Koniecznie trzeba także rezygnować z najtańszych zamienników szyb samochodowych, z tej przyczyny, że do ich wyprodukowania, w roli laminatu (czyli warstwy łączącej dwie warstwy szkła) najczęściej używa się połaci tworzywa pochodzącej z recyklingu i przez to szyba szybko matowieje. Tanie okna do pojazdu są też często pofalowane, co powoduje „falowania” obrazu albo refleksy świetlne.

Nie montuj w pojedynkę.

O trwałości szyb do auta decyduje nie tylko sama marka okien do auta, ale też ich montaż. Szyba samochodowa (bez względu czy jest to powierzchnia przednia, boczna czy też tylna) musi zostać profesjonalnie wbudowana w pojazd, w przeciwnym wypadku czekają na nas na przykład nieszczelności, jak także szybkie wypaczenia na przykład pęknięcia. Najczęściej nie nie bierze się pod uwagę tego, że od jakości okien czołowych i fachowego zamocowania zależeć może także skuteczność działania poduszek powietrznych. Zmieniając szybę warto więc zadbać o zdrowie i bezpieczeństwo swoje i współpasażerów.

Koniecznie sprawdź, czy okno ma certyfikat ISO

Firmy, jakie dostarczają części (w tym szyby do pojazdu) do firm samochodowych na tzw. „pierwszy” montaż, są zobligowane do zdobycia niezliczonych ilości certyfikatów. Głównym z dokumentów jest: ISO/TS 16949:2002, który jest generalnym oznaczeniem jakości, poświadczającym spełnienie wszystkich wymogów stawianych częściom samochodowym przez firmy samochodowe. Każdy duży producent motoryzacyjny przyznaje też swoim czołowym dostawcom wyróżnienia, co dobitnie oznacza wysoką jakość. Dlatego przed zmianą szyby warto zdobyć się na sprawdzenie i poszukać informacji w sieci na temat producenta interesującej nas szyby.

Szyba wymieniona

Kiedy już wymienisz szybę, przez kilka dni po montażu pamiętaj, żeby:
  • nie czyścić wozu urządzeniami wysokociśnieniowymi
  • nie stawiać auta na krzywej jezdni i nie najeżdżać na krawężnik
  • nie unosić samochodu na sprzęcie podnoszącym
  • nie trzaskać drzwiami.

1 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ridiculous sstory there.What happened after? Thanks!