19.4.15

Sprawozdawczość

Każdy pracodawca co roku ma obowiązek wysyłać do Urzędu Statystycznego różne sprawozdania. Przykładowo są to sprawozdania PL1, ankieta o warunkach pracy Z 10, oraz liczne druki innego typu, głównie związane z kilkoma zakresami danych:
  • Warunkami pracy
  • Tendencjami zatrudnienia
  • Trendami gospodarczymi
  • Tendencjami inwestycyjnymi
Główny urząd statystyczny sprawdza także kwestie związane z bezpieczeństwem pracy, tematy powiązane z płacami i ogólnie wszystkim tym, co występuje na linii szef - podwładny.

Opolskie na szczycie

Szczególną pozycję w badaniu trendów i przyczyn ich powstawania, lub też określania przyszłych kierunków są wypadki przy pracy. Opole w tej materii wiedzie prym - wg danych statystycznych jest tu szczególnie mało wypadków związanych z pracą. Ktoś może powiedzieć, że to nic dziwnego, gdyż województwo Opolskie jest najmniejszym województwem w kraju, co więcej: nie jest mocno „obsiane zakładami przemysłowymi”. Jest to prawda, jednak nie w stosunku do danych statystycznych, bo te wyliczane są w przeliczeniu na 1000 pracujących.

Wypadkowość w województwie opolskim - co jest jej przyczyną?

Primo na pewno są to prężne działania PIP Opole, między innymi:
  1. Programy zapobiegawcze
  2. Kursy dla właścicieli firm
  3. Skuteczne działania kontrolne zakończone wystąpieniami i zaleceniami
Ta ostatnia kwestia na poprzedniej liście nie jest przyjemny, lecz zarazem można zauważyć, że każda kontrola z Inspekcji Pracy Opole przynosi w jakiś pośredni sposób pożądany skutek pod postacią bardziej bezpiecznej pracy.
Kolejna sprawa, to większa świadomość samych pracodawców - za sprawą sieci sprawdzają, jakie ciążą na nich powinności w zakresie Kodeksu Pracy, dzięki zaawansowanym i nierzadko darmowym sieciowym aplikacjom mogą też wiele sobie sami zrobić z tematyki Kodeksu Pracy. A więc nie trzeba już wkładać tak dużo wysiłku, by zdobyć wiedzę o bezpiecznej pracy.
Na końcu - przyczyna niskiej ilości wypadków przy pracy, to sami pracownicy. Na Opolszczyźnie jest ogromna fala wyjazdów do innych krajów UE z nadzieją znalezienia lepiej płatnej pracy.Zarazem pracownicy wróciwszy do Polski sami nie godzą się na zarobkowanie w zakładach nie spełniających norm BHP i nie tak łatwo przystają na zarobek uzyskiwany w niesprzyjających warunkach.
17.3.15

Praca na terenie Strzelec Opolskich

Liczba zamieszkałych w Strzelcach Opolskich to ponad 18 tys. ludności.Wydawało by się, że nie jest to tak duże miasto, ale ekonomia na terenie Strzelec jest bardzo dobrze rozwinięta. Na powierzchni byłego zakładu maszyn gospodarczych powstał Strzelecki Obszar Gospodarczy.

W Strzelcach Opolskich można spotkać zakłady produkcyjne produkcji chemii kosmetycznej i gospodarczej, produkcja konstrukcji stalowych, transport towarowy i pasażerski, producenci mebli, konstrukcji metalowych i inne zakłady.

Powstała także sieci sklepów handlowych.

Na terenie Strzelec Opolskich znajduje się mocno rozbudowana budowla: kanalizacyjna, powstała nowoczesna oczyszczalnia ścieków oraz wysypisko odpadów komunalnych .Strzelce Opolskie zachwycają się malowniczymi terenami turystycznymi, powstały ścieżki rowerowe, wymienić można też parki krajobrazowe, zabytki oraz ciekawą historię.
Na terenie miasta i gminy Strzelce Opolskie istnieje wiele rezerwatów i parków krajobrazowych, jest: Park Krajobrazowy „Góra Św. Anny”, Krajobraz Bory Stobrawsko - Turawskie pod ochroną, rezerwat roślinności Ligota Dolna.Największym parkiem zabytkowym w gminie Strzelce Opolskie jest Park Miejski.